Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu podruhé za poslední dva roky vyhlásila globální stav ohrožení veřejného zdraví v reakci na virovou epidemii v Demokratické republice Kongo, která se začala šířit do sousedních států.
Mpox, známý také jako opičí neštovice, se může přenášet při těsném kontaktu. Onemocnění má většinou mírný průběh, ale v ojedinělých případech může být smrtelné. Mezi příznaky patří chřipkovité symptomy a hnisavé vřídky na kůži.
Označení ohniska za „mezinárodní zdravotní hrozbu“ (PHEIC) představuje nejvyšší úroveň varování WHO. Tento krok může urychlit výzkum, přilákat finanční prostředky a podnítit mezinárodní spolupráci při zvládání této nákazy.
Epidemie v Kongu začala šířením endemického kmene známého jako Clade I. Novější varianta, označená jako clade Ib, se však zdá být přenosnější i při běžném blízkém kontaktu, včetně pohlavního styku. Z Konga se virus rozšířil do sousedních zemí jako Burundi, Keňa, Rwanda a Uganda, což vedlo WHO k přijetí naléhavých opatření.
„Je zřejmé, že k zastavení šíření této nákazy a ochraně lidských životů je nezbytná koordinovaná mezinárodní reakce,“ uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Na začátku tohoto týdne vyhlásil nejvyšší zdravotnický orgán v Africe stav ohrožení v souvislosti s mpoxem a varoval před rychlým šířením infekce.
Podle Afrického centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo letos na africkém kontinentu zaznamenáno více než 17 000 podezřelých případů mpoxu a 517 úmrtí, což představuje nárůst o 160 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Případy byly hlášeny celkem ve 13 zemích.
V roce 2022 se celosvětově rozšířila jiná forma viru mpox – clade IIb – převážně prostřednictvím sexuálního kontaktu mezi muži, kteří mají sex s muži. Tento vývoj vedl WHO k vyhlášení stavu nouze, který byl ukončen po deseti měsících.