WHO vyhlašuje globální stav nouze kvůli šíření viru v Africe

Staň se zdrojem inspirace pro své přátele – sdílej článek, který tě zaujal!

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu podruhé za poslední dva roky vyhlásila globální stav ohrožení veřejného zdraví v reakci na virovou epidemii v Demokratické republice Kongo, která se začala šířit do sousedních států.

Mpox, známý také jako opičí neštovice, se může přenášet při těsném kontaktu. Onemocnění má většinou mírný průběh, ale v ojedinělých případech může být smrtelné. Mezi příznaky patří chřipkovité symptomy a hnisavé vřídky na kůži.

Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  Bohatí lidé začali hromadně kupovat bunkry pro případ „soudného dne“. Co vědí?

Označení ohniska za „mezinárodní zdravotní hrozbu“ (PHEIC) představuje nejvyšší úroveň varování WHO. Tento krok může urychlit výzkum, přilákat finanční prostředky a podnítit mezinárodní spolupráci při zvládání této nákazy.

Epidemie v Kongu začala šířením endemického kmene známého jako Clade I. Novější varianta, označená jako clade Ib, se však zdá být přenosnější i při běžném blízkém kontaktu, včetně pohlavního styku. Z Konga se virus rozšířil do sousedních zemí jako Burundi, Keňa, Rwanda a Uganda, což vedlo WHO k přijetí naléhavých opatření.

Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  Transsexuální ženy v USA se musí přesunout do mužských věznic a odpykat si tam trest

„Je zřejmé, že k zastavení šíření této nákazy a ochraně lidských životů je nezbytná koordinovaná mezinárodní reakce,“ uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Na začátku tohoto týdne vyhlásil nejvyšší zdravotnický orgán v Africe stav ohrožení v souvislosti s mpoxem a varoval před rychlým šířením infekce.

Podle Afrického centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo letos na africkém kontinentu zaznamenáno více než 17 000 podezřelých případů mpoxu a 517 úmrtí, což představuje nárůst o 160 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Případy byly hlášeny celkem ve 13 zemích.

Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  Afrikou se šíří nebezpečný virus s vysokou úmrtností

V roce 2022 se celosvětově rozšířila jiná forma viru mpox – clade IIb – převážně prostřednictvím sexuálního kontaktu mezi muži, kteří mají sex s muži. Tento vývoj vedl WHO k vyhlášení stavu nouze, který byl ukončen po deseti měsících.


Staň se zdrojem inspirace pro své přátele – sdílej článek, který tě zaujal!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *