USA už toho mají dost. Po celé Evropě rozmístili přes 100 jaderných hlavic

Staň se zdrojem inspirace pro své přátele – sdílej článek, který tě zaujal!

Spojené státy americké přijaly opatření ke zvýšení připravenosti na možnou eskalaci jaderné hrozby v Evropě. V rámci spolupráce s členskými státy Severoatlantické aliance (NATO) umístily na svých vojenských základnách v Evropě modernizované taktické jaderné zbraně.

Podle dostupných informací je v Evropě rozmístěno více než 100 takových zbraní, což představuje přibližně polovinu celkového amerického arzenálu tohoto typu.

Příprava na možné ohrožení

Rostoucí napětí mezi Západem a Ruskem, které nešetří ani jadernými výhrůžkami, přimělo USA k akci. Spojené státy ve spolupráci s NATO zesílily obranná opatření, aby byly schopny reagovat na potenciální krizi. Jak uvedla Jill Hrubyová, správkyně Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA), nové gravitační bomby typu B61-12 jsou plně připraveny k použití. „Zvýšili jsme integraci s NATO, které nyní má lepší přehled o našem jaderném arzenálu,“ dodala Hrubyová.

Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  Světová zdravotnická organizace zvažuje vyhlášení stavu nouze: Co se děje?

Technologicky vyspělé zbraně

B61-12 představují nejnovější generaci taktických jaderných bomb, které byly navrženy jako flexibilnější alternativa k masivním strategickým zbraním z dob studené války. Tyto bomby jsou určeny k použití na bojišti a mají nižší ničivou sílu ve srovnání se strategickými zbraněmi. Zatímco starší modely, jako B83, dosahovaly síly výbuchu až 1,2 milionu tun TNT, bomby B61-12 jsou výrazně slabší, s kapacitou v rozmezí 50 až 300 kilotun TNT.

Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  Budoucnost dieselových aut v ohrožení: EU může zakázat jejich provoz od ledna

Rozmístění a kompatibilita

V Evropě se tyto zbraně nacházejí na amerických základnách v Německu, Belgii, Itálii, Turecku a Nizozemsku. Bombardéry a stíhačky, jako F-35A, F-16 či německo-italské Panavia Tornado, zajišťují jejich přenositelnost. Tento systém je výsledkem dlouholeté spolupráce NATO v oblasti sdílení jaderných zbraní.

Ruská jaderná doktrína

Spojené státy však čelí výrazné jaderné převaze ze strany Ruska, které disponuje přibližně 2 000 taktickými jadernými zbraněmi. Moskva navíc v roce 2022 revidovala svou jadernou doktrínu a naznačila, že použití těchto zbraní může být oprávněné i při konvenčním útoku státem podporovaným jadernou velmocí. Tyto změny podtrhují rostoucí napětí mezi oběma stranami.

Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  Trump se tvrdě pustil do Putina: Buď to uděláme po dobrém, nebo po zlém!

Ve zkratce:

  • Spojené státy rozmístily v Evropě více než 100 modernizovaných taktických jaderných zbraní typu B61-12.
  • Tyto bomby jsou určeny pro bojiště a mají nižší ničivou sílu ve srovnání se strategickými jadernými zbraněmi.
  • Zbraně se nacházejí v členských státech NATO, jako Německo, Belgie či Itálie.
  • Rusko disponuje přibližně 2 000 taktickými jadernými zbraněmi a přijalo novou doktrínu umožňující jejich použití v širších scénářích.

Staň se zdrojem inspirace pro své přátele – sdílej článek, který tě zaujal!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *