Světová zdravotnická organizace zvažuje vyhlášení stavu nouze: Co se děje?

Staň se zdrojem inspirace pro své přátele – sdílej článek, který tě zaujal!

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) oznámil, že organizace zvažuje vyhlášení stavu nouze kvůli šíření viru mpox, známého také jako opičí neštovice, zejména v Africe.

,,Pro účinnou reakci je potřeba více finančních prostředků a podpory,“ uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na sociální síti X v neděli.

Ghebreyesus také zmínil, že zvažuje svolání mimořádného výboru pro mezinárodní zdravotní předpisy, aby se rozhodlo, zda by vypuknutí mpox mělo být prohlášeno za stav nouze v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu.

Kdy WHO vyhlásí stav nouze nebo vydá varování před tímto virem, zatím není jasné.

Podle vyjádření Tedrose, které bylo zveřejněno v časopise Science, je však ,,zvládnutí tohoto viru možné a nezbytné prostřednictvím zvýšených opatření v oblasti veřejného zdraví, včetně sledování, zapojení komunity, léčby a cíleného očkování pro osoby s vyšším rizikem nákazy.“

,,Vzhledem k rozšiřující se epidemii mpox je naléhavě nutné rozšířit probíhající reakci v postižených zemích,“ stojí ve vyjádření, které volá po větším financování pro komplexní reakci, zahrnující diagnostiku, léčbu a vakcinaci.

Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  Tajemné místo známé jako „Střed vesmíru“ - víte, kde se nachází?

Vyhlášení mimořádného stavu veřejného zdraví mezinárodního významu je nejvyšší úrovní varování pro vypuknutí choroby. Tento stav byl dříve vyhlášen například při pandemii COVID-19 v roce 2020, stejně jako během epidemie mpox v letech 2022-2023, kdy také americká administrativa prezidenta Bidena vyhlásila stav ohrožení kvůli tomuto viru. Během této epidemie, která zasáhla Evropu a USA, se virus šířil převážně pohlavním stykem mezi muži.

Aktuální situace přichází v době, kdy africké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) minulý týden oznámilo, že virus mpox byl letos detekován v 10 afrických zemích, přičemž Kongo hlásí více než 96 % všech případů a úmrtí.

Úředníci uvedli, že téměř 70 % případů v Kongu postihlo děti mladší 15 let, které tvoří také 85 % úmrtí.

Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  Svět reaguje na smrt vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha po izraelském útoku

Podle odhadů bylo letos dosud nahlášeno 14 250 případů, což je téměř tolik jako za celý minulý rok. V porovnání s prvními sedmi měsíci roku 2023 se počet případů zvýšil o 160 % a počet úmrtí o 19 % na celkem 456, uvádí africké CDC.

Burundi a Rwanda tento týden poprvé ohlásily výskyt viru, zatímco nová ohniska byla nedávno zaznamenána ve Středoafrické republice a Keni.

Ministr zdravotnictví Středoafrické republiky Pierre Somse uvedl, že je velmi znepokojen případy mpox, které devastují hlavní město.

Podle zprávy, kterou 4. srpna zveřejnila Mezinárodní společnost pro infekční nemoci s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví Ugandy, byly v této zemi potvrzeny dva případy.

,,Obě osoby měly příznaky jako kožní vyrážku, zduřelé lymfatické uzliny a celkovou malátnost, což odpovídá mpox,“ uvedlo ugandské ministerstvo zdravotnictví.

V Keni mezitím ministerstvo zdravotnictví nedávno oznámilo, že na hraničním přechodu v jižní Keni detekovalo mpox u cestujícího, který cestoval z Ugandy do Rwandy. Ministerstvo uvedlo, že jediný případ mpox je dostatečným důvodem pro vyhlášení ohniska nákazy.

Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  WHO vyhlašuje globální stav nouze kvůli šíření viru v Africe

Zdravotní úřady v Jihoafrické republice o víkendu oznámily, že země hlásí 22 případů mpox, z toho tři úmrtí.

,,V zasažených komunitách v obou provinciích probíhají aktivity zaměřené na sledování a monitorování kontaktů,“ uvedlo jihoafrické ministerstvo zdravotnictví ve svém prohlášení z 4. srpna.

Mezi příznaky mpox patří vyrážka, která se může objevit na nohou, rukou, obličeji, hrudi a ústech nebo v blízkosti genitálií, uvádí americké CDC. Vyrážka může tvořit strupy a na počátku vypadá jako puchýře nebo pupínky, které mohou svědit nebo být bolestivé.

Mezi další příznaky patří horečka, zduřelé lymfatické uzliny, zimnice, bolesti, vyčerpání a respirační příznaky jako kašel, ucpaný nos nebo bolest v krku, uvádí CDC.


Staň se zdrojem inspirace pro své přátele – sdílej článek, který tě zaujal!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *