Stará auta v Česku končí! Nová pravidla EU je pošlou do šrotu – kdo přijde o svůj vůz?

Staň se zdrojem inspirace pro své přátele – sdílej článek, který tě zaujal!

Evropská unie se dosud zaměřovala především na regulaci nových vozidel, což dávalo smysl – opatření se mohla vztahovat na budoucnost a dosud nevyrobené automobily. Nyní se však pozornost obrací na starší vozy, které už brázdí evropské silnice.

Konec spalovacích motorů po roce 2035?

Je obecně známo, že od roku 2035 nebude možné uvádět na trh nová auta se spalovacím motorem. Přestože existují určité snahy o revizi tohoto rozhodnutí, je pravděpodobné, že zůstane v platnosti. Automobilky totiž neprotestují – potřebují především jasná pravidla, podle kterých budou vyrábět.

Nejasnosti však panují mezi samotnými spotřebiteli. Po dlouhých diskusích se sice podařilo zvrátit návrh, podle kterého by starší dieselová vozidla musela splňovat nové emisní normy, ale jejich budoucnost je stále nejistá. Jak upozornil německý ministr dopravy, takové opatření by mohlo znamenat, že miliony relativně nových vozů by již nemohly vyjet na evropské silnice.

Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  Leyenová neustoupí a udělá vše pro bezpečnost Ukrajiny. Agresi nebude tolerovat

Nová regulace s příznačným názvem: End of Life Vehicle

Přestože se podařilo zastavit jedno omezení, na obzoru se objevilo další – směrnice s názvem End of Life Vehicle, která naznačuje, že auta nebudou moci jezdit „donekonečna“. Průměrné stáří vozového parku v České republice je přitom 16 let, přičemž mnoho řidičů vlastní ještě starší vozidla.

Ačkoli přesné znění nových pravidel se stále řeší, některé návrhy již unikly na veřejnost. Mezi nejkontroverznější opatření patří:

  • Zákaz oprav nad určitou hranici škody – pokud by například bylo nutné svařování nosných částí karoserie, auto by se již nesmělo opravit a muselo by být sešrotováno.
  • Omezení mezinárodního prodeje ojetých vozů – dnes je běžnou praxí, že auta vyřazená z provozu v jedné zemi (například v Dánsku) putují do jiných států, kde slouží ještě mnoho let. Nová legislativa by tomu měla zabránit propojením národních registrů vozidel.
Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  Přírodní ochrana pokojových rostlin v zimě: Biohumus jako ideální řešení

Budou se regulace zpřísňovat?

Ačkoli se tato opatření mohou na první pohled zdát rozumná, existuje riziko, že se budou postupně zpřísňovat. Jakmile jednou začnou platit, úřady mohou přistupovat k dalším omezením a postupně zakázat i běžné opravy starších vozidel. Cílem je eliminovat auta produkující vysoké emise, ale otázkou zůstává, zda tyto kroky nezasáhnou i řidiče, kteří si nové elektrické auto nemohou dovolit.

Nic vás to nestojí, tak proč si nepřečíst i tento článek?  Češi denně konzumují hmyz v sladkostech. Zde jsou některé z nich

Ve zkratce:

  • Od roku 2035 nebudou moci být na trh uvedena nová spalovací auta.
  • EU připravuje novou regulaci End of Life Vehicle, která může omezit životnost starších vozidel.
  • Navrhovaná opatření zahrnují zákaz oprav při větších poškozeních a omezení mezinárodního prodeje ojetých vozů.
  • Odborníci varují, že regulace se mohou v budoucnu ještě zpřísnit, což by mohlo výrazně ovlivnit motoristy v celé Evropě.

Staň se zdrojem inspirace pro své přátele – sdílej článek, který tě zaujal!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *