Zničený trávník, děravé záhony, okousané rostliny a poškozené kořeny – tak vypadá zahrada, kde se usadili hraboši. Tito drobní hlodavci, ač na pohled nenápadní, dokáží způsobit značné škody v krátkém čase. Pokud jste si všimli malých kulatých děr v půdě, vyhloubených chodbiček nebo mizící zeleniny, pravděpodobně máte na pozemku nechtěné návštěvníky.
V tomto článku představujeme ověřené ekologické metody, jak hrabošům zamezit v přístupu na zahradu a jak se jich účinně zbavit, pokud už stihli napáchat škody.
Proč jsou hraboši tak problematičtí?
Hraboši jsou rozšířeni po celém území Česka i Slovenska a žijí v početných koloniích. V oblibě mají šťavnaté kořeny, hlízy a cibule – zvláště si pochutnávají na tulipánech, celeru, topinamburech či mrkvi. Nezřídka se pustí i do kůry mladých ovocných stromků. Pod zemí si budují složité systémy chodeb, jejichž vstupy se na povrchu projevují jako drobné kruhové otvory.
Pokud není jejich populace pod kontrolou, mohou zlikvidovat úrodu, znehodnotit okrasné záhony a vážně poškodit ovocné dřeviny.
Prevence: Jak zabránit hrabošům, aby se usadili na zahradě?
Základem úspěchu je prevence. Zde jsou osvědčené ekologické rady, které mohou pomoci:
- Podporujte přítomnost přirozených predátorů. Ptáci, především dravci jako sovy, patří mezi přirozené nepřátele hrabošů. Zavěste ptačí budky a vysaďte stromy či keře, které přilákají užitečné druhy ptactva.
- Péče o trávník. Pravidelné sečení a odstraňování staré mulče omezují počet míst vhodných k úkrytu.
- Výsadba odpuzujících rostlin. Hraboši nesnášejí vůni některých rostlin – například česneku, cibule, máty, řebčíku královského, černého bezu, skočce obecného či pryšce.
- Zvažte přítomnost kočky. Kočka pohybující se volně po zahradě může populaci hlodavců významně omezit. Srst kočky (nebo psa) lze také rozmístit po zahradě jako přírodní odpuzovač.
- Odstraňujte spadané ovoce. Hraboši vyhledávají snadno dostupnou potravu – právě spadané ovoce je často láká.
Co dělat, když se hraboši již objevili?
Pokud preventivní opatření selžou a hraboši se na pozemku již vyskytují, je čas jednat. Mezi zahrádkáři koluje řada domácích receptů – od použití kávové sedliny, přes esenciální olej z máty až po kousky osoleného sledě. Existuje však i jedno netradiční, ale velmi účinné řešení, které doporučuje zkušený zahradník vystupující na YouTube pod jménem Wacolo73.
Sprej proti divoké zvěři jako účinná zbraň proti hrabošům
Tento hobby zahradník doporučuje využít sprej určený k odpuzování divoké zvěře, který je běžně dostupný v zahradnictvích. Obsahuje přírodní látky šetrné k životnímu prostředí a jeho účinnost přetrvává až tři měsíce. Pro lidi má vůni připomínající květinové parfémy, ale pro hraboše je zcela nesnesitelná.
Cena 50ml balení se pohybuje pod hranicí 30 eur, a díky nízké spotřebě vydrží i na několik sezón.
Jak správně aplikovat sprej proti divoké zvěři?
- Do konve nalijte 10 litrů vody.
- Přidejte 3–4 dávky spreje.
- Roztok důkladně promíchejte.
- Nalijte směs přímo do chodeb hrabošů a následně je zasypte zeminou.
Tato metoda se osvědčila nejen proti hrabošům, ale také proti krtkům – i v případech silného zamoření.