Pecky z třešní většinou končí v bioodpadu, ale možná by stálo za to si je letos ponechat. Co kdyby se vám mohly hodit během zimních měsíců způsobem, který vás dosud nenapadl? Nejedná se přitom o pěstování nového stromu, ale o něco mnohem jednoduššího a praktičtějšího.
Neobvyklý poklad z třešní: Začněte sbírat pecky
Třešně nejsou jen lahodné, ale také velmi prospěšné pro zdraví. Obsahují množství antioxidantů, vitamíny C a A, a draslík. Proto bychom si jich měli během sezóny dopřát co nejvíce. Ale co dělat s peckami, které nám po jídle zbydou? Místo toho, abychom je automaticky vyhazovali, můžeme je sbírat a připravit si z nich něco užitečného na zimu.
Málokdo ví, že třešňové pecky mohou být skvělým materiálem pro domácí termofor. Díky jejich schopnosti zadržovat teplo se dají vyrobit ekologické vyhřívací polštářky. Na trhu sice můžete najít hotové termofory s třešňovými peckami, ale pokud máte třešně rádi a jíte je často, proč si nevyrobit vlastní? Postup je jednoduchý a zvládne ho každý.
Jednoduchý návod na domácí termofor
Po sesbírání třešňových pecek je důkladně umyjte a nechte je vyschnout. Nejlepší je sušit je na parapetu, kde na ně dopadá sluneční světlo. Poté si připravte kus bavlněné látky, ideálně ze starého trička, prostěradla nebo nepotřebného povlaku na polštář. Pecky nasypte do látky a pevně ji zašijte. A to je vše – váš ekologický termofor je připraven k použití.
Tento domácí termofor můžete využít k zahřátí nohou během chladných zimních večerů nebo k úlevě od menstruačních bolestí. Stačí ho na několik minut vložit do mikrovlnné trouby nebo položit na radiátor a nechat prohřát.
Zajímavé je, že tento termofor lze použít i pro chlazení. Stačí ho vložit do ledničky nebo mrazáku a následně použít k zmírnění otoků či modřin.
Sbírání třešňových pecek se tak může stát užitečným zimním projektem, který vám přinese nejen praktický užitek, ale i radost. Možná se vám tato myšlenka zalíbí a sbírání pecek se stane vaší novou sezónní tradicí.