Čerstvost vajec může být zrádná. Nikdo nechce riskovat trávící potíže starými vejci. Proto vajíčka podrobujeme různým testům. Zkoumáme žloutek, bílek, čicháme k nim a dokonce je ponořujeme do vody, abychom zjistili jejich čerstvost. Přesto nás někdy něco překvapí. Pokud jste někdy viděli zvláštní bílé provázky uprostřed žloutku, nepanikařte.
Co je chaláza?
V každém vejci jsou dvě chalázy – spirálovité provázky, které upevňují žloutek v bílku na obou pólech vejce. Fungují jako kotva. Rozhodně to není pupeční šňůra, jak by se někteří mohli obávat. A když už mluvíme o oplodněných a neoplodněných vejcích, zjistíme, jaké najdeme v běžných obchodech.
Může se z vejce ze supermarketu vylíhnout kuře?
Ve většině případů ne. V obchodech najdeme vejce, která nebyla oplodněna. Pocházejí z farem, kde nejsou kohouti. Pokud slepice nepřijde do kontaktu s kohoutem, vejce není oplodněno a tudíž se z něj kuře nevyvine. I když jsou zaznamenány případy, kdy lidé vylíhli kačeny nebo křepelky z obchodních vajec, není třeba se obávat. Oplodněná a neoplodněná vejce vypadají stejně a jsou bezpečná ke konzumaci.
Jak poznat čerstvost vejce pomocí chalázy?
Chaláza může napovědět, jak staré vejce je. Čím čerstvější vejce, tím výraznější jsou bílé provázky. Pokud chalázu nevidíte, máte starší vejce.
Jsou vejce zdravá?
Rozhodně. Obsahují bílkoviny a vitamíny. Snižují krevní tlak, zlepšují paměť a podporují hubnutí. Pokud je budete konzumovat s mírou, nemusíte se obávat vysokého cholesterolu. Vejce lze připravit na mnoho způsobů – vařená, smažená, v omeletách, pomazánkách a dalších. Nejlépe je zařadit je do snídaně.
Jaká vejce nekonzumovat?
Vejce starší než 28 dní od snášky, s poškozenou skořápkou, podezřelá vzhledem nebo zápachem. Jednoduché pravidlo zní: pokud máte jakékoli pochybnosti o vejci, raději ho nesnězte.