Pandemie koronaviru donutila vědce a zdravotníky hledat rychlá a účinná řešení pro boj s touto globální hrozbou. V prosinci 2020 byly v Evropské unii schváleny první mRNA vakcíny, které se staly klíčovým nástrojem v prevenci těžkých průběhů nemoci COVID-19. Díky své rychlé výrobě a účinnosti byly tyto vakcíny široce distribuovány a aplikovány.
Od jejich zavedení však veřejnost i odborníci diskutují o možných vedlejších účincích. Jedním z otázek je potenciální riziko pro srdce, zejména u mladších jedinců. Nedávná studie, kterou zmiňuje portál Fitbook.de, přináší nové poznatky týkající se vlivu vakcín na srdeční sval.
Co studie odhalila?
Vědci se zaměřili na případy zánětu srdečního svalu (myokarditidy), které byly zaznamenány po podání mRNA vakcín. Studie sledovala mladé lidi do 30 let, kteří měli akutní myokarditidu po očkování, a zahrnula data z 38 zdravotnických zařízení v USA.
Výsledky ukázaly, že většina zkoumaných pacientů byla očkována vakcínou Pfizer-BioNTech, zatímco menší část dostala vakcínu od společnosti Moderna. U zhruba 72 % těchto pacientů bylo zaznamenáno poškození srdečního svalu ve formě jizev nebo otoků. Mezi nejčastější příznaky patřila bolest na hrudi, bušení srdce a dýchací potíže.
Jaké jsou možné důsledky?
Zjištění naznačují, že by bylo vhodné dlouhodobě sledovat zdravotní stav osob, které prodělaly myokarditidu po očkování. Riziko závažných následků sice studie hodnotí jako nízké, ale potenciální dopady na srdce nelze zcela vyloučit. Je třeba si uvědomit, že i samotné onemocnění COVID-19 může způsobit vážné komplikace a dlouhodobé zdravotní problémy.
Důležité je také poznamenat, že studie se zaměřila pouze na jedince, u nichž se po očkování rozvinul zánět srdečního svalu. Celkové hodnocení rizika by vyžadovalo širší záběr zahrnující všechny očkované osoby.
Shrnutí
Nová studie poukazuje na možné spojení mezi mRNA vakcínami proti covidu a poškozením srdečního svalu. U některých mladých lidí se po očkování objevila myokarditida spojená s tvorbou jizev, což může vyžadovat dlouhodobé sledování. Přesto vědci zdůrazňují, že riziko těchto komplikací je nízké a vakcíny zůstávají důležitým nástrojem v boji proti pandemii.