Toto léto bylo mimořádně horké a vysoké teploty způsobují rychlé přehřívání vozidel. V interiéru auta stojícího na slunci může teplota dosáhnout nebezpečných hodnot. Takové podmínky jsou nejen nepřijatelné pro lidi a zvířata, ale i pro různé předměty v autě. Co byste neměli nechávat v autě během veder?
Jak horko může být uvnitř auta?
Teplota v uzavřeném autě zaparkovaném na přímém slunci je mnohem vyšší než venkovní teplota. Když je venku 30 stupňů, uvnitř auta může být až 60 stupňů Celsia nebo více.
Vyhřáté auto představuje riziko nejen pro lidi a zvířata, ale také pro různé produkty a předměty.
Zakázané předměty v autě během horkých dní
V horkých dnech je důležité věnovat pozornost tomu, co v autě necháváte, aby nedošlo k nebezpečným situacím.
Mezi předměty, které by se neměly nechávat v autě během veder, patří zejména:
- nápoje a potraviny,
- elektronická zařízení,
- chemikálie,
- léky a kosmetika,
- sklenice a skleněné láhve.
Skleněné láhve mohou způsobit požár
Skleněná láhev ponechaná v autě během horkého dne může fungovat jako lupa a soustředit sluneční paprsky. To může vést k požáru. Zní to nepravděpodobně, ale tento typ incidentu je bohužel častější, než byste si mysleli. Hasiči na to každoročně upozorňují. Pamatujte na to, protože mnozí z nás někdy zapomenou láhev s nápojem v autě.
Totéž platí pro sklenice, které mnoho řidičů vozí na palubní desce svého auta, stejně jako pro všechny skleněné předměty.
V žádném případě byste v horku neměli nechávat plechovky nebo láhve s perlivými nápoji. Hrozí riziko exploze. Dalším důvodem, proč je špatné nechat láhev s vodou v autě, je, že vysoké teploty podporují rychlé množení bakterií.
Potraviny v autě mohou být toxické
Léky jsou na vrcholu seznamu věcí, které by se neměly nechávat v autě během horkých dnů. Mnohé z nich by měly být skladovány při pokojové teplotě, tedy ne vyšší než 24 stupňů Celsia. Vyšší teploty mohou změnit jejich fyzikální a chemické vlastnosti, což může být velmi nebezpečné.
Totéž platí pro potraviny. Nechání potravin v kufru auta během horkého dne a jejich následná konzumace může skončit vážnou otravou.
Zvláštní pozornost by měla být věnována mraženým potravinám. Pokud se částečně rozmrazí, neměly by se znovu zamrazovat.
Horko ničí elektroniku. Nenechávejte svůj telefon v autě
Vysoké teploty a přímé slunce mohou poškodit elektronická zařízení ponechaná v autě. Navigace, chytrý telefon nebo autokamera ponechané na palubní desce se mohou zahřát až na 80 stupňů Celsia.
Vystavení těchto předmětů takovým extrémním teplotám je může poškodit nebo dokonce způsobit jejich explozi. Během horkých dní proto raději nenechávejte telefon nebo navigaci v držáku připevněném na čelním skle.