Svět

NATO posiluje své kapacity pro evakuaci vojáků v případě rozsáhlého konfliktu

Generálporučík Alexander Sollfrank, velitel logistického velitelství NATO, v nedávném prohlášení uvedl, že aliance se intenzivně připravuje na scénáře rozsáhlých vojenských konfliktů, které by mohly vést k velkému počtu obětí. Pokud by došlo k vypuknutí války s Ruskem, NATO by čelilo výzvám, které jsou mnohem větší než ty, kterým čelilo například v Afghánistánu nebo Iráku.

Podle Sollfranka by evakuace raněných z frontových linií nebyla jednoduchá, zejména kvůli silné ruské protivzdušné obraně a rozsáhlým zásobám raket. Proto aliance zvažuje zavedení alternativních metod, jako je použití speciálních vlaků vybavených pro lékařskou péči, které by mohly přepravovat zraněné na dlouhé vzdálenosti.

Rizika letecké evakuace

Vojenská operace proti Rusku by znamenala zcela jinou úroveň konfliktu než operace v Afghánistánu nebo Iráku. Letecká evakuace by byla v takovém případě velmi riskantní. Ruská protivzdušná obrana a raketové systémy by představovaly značné nebezpečí pro jakékoli pokusy o přepravu zraněných vzduchem, uvedl Sollfrank. Proto se NATO zaměřuje na zajištění pozemní přepravy pomocí zdravotnických vlaků, které by umožnily bezpečnou a efektivní evakuaci velkého množství zraněných vojáků.

Přečtěte si také tento zajímavý článek:  Teď to teprve začne! Ukrajina má obdržet ničivé zbraně za osm miliard dolarů

Narůstající napětí s Ruskem

Situace mezi Ruskem a západními zeměmi se od roku 2022, kdy došlo k invazi na Ukrajinu, výrazně zhoršila. Německá armáda varovala, že Rusko by mohlo být schopno zaútočit na členské státy NATO již v roce 2029. NATO proto přehodnocuje své plány a připravuje se na možnost rozsáhlého vojenského střetu.

Sollfrank, který je zodpovědný za koordinaci přesunu vojsk a zásobování na východním křídle aliance, zdůraznil, že pro zajištění evakuace bude nutné vytvořit rozsáhlou síť železničních a silničních tras. Letecká evakuace by byla příliš riziková.

Potřeba spolupráce v oblasti zdravotní péče

Dalším důležitým tématem, které generál Sollfrank zmínil, jsou rozdíly v právních předpisech jednotlivých zemí NATO týkajících se zdravotní péče. Navrhl zavedení „vojenského zdravotnického Schengenu“, který by umožnil volný pohyb zdravotnických zásob a léků mezi státy aliance. Tento krok by mohl výrazně usnadnit léčbu zraněných během konfliktu, protože současné předpisy často komplikují přeshraniční převoz citlivých léků a zdravotnických prostředků.

Přečtěte si také tento zajímavý článek:  Telegram mění pravidla hry: Vládám začne poskytovat data uživatelů

Posílení vojenské kapacity NATO

Plány na evakuaci jsou jen jedním z mnoha kroků, které NATO podniká v rámci přípravy na případný konflikt s Ruskem. V roce 2024 aliance zahájila rozsáhlé vojenské cvičení „Steadfast Defender“, do kterého se zapojilo více než 90 000 vojáků z více než 30 zemí. Cílem cvičení je zlepšit připravenost na pozemní, vzdušné, námořní i kybernetické konflikty.

Stručné shrnutí:

NATO připravuje nové metody evakuace raněných v případě vojenského konfliktu s Ruskem, vzhledem k vysokým rizikům letecké přepravy se zaměřuje na použití zdravotnických vlaků. Generál Sollfrank zdůrazňuje nutnost sjednocení zdravotnických předpisů mezi členskými státy a posílení vojenské připravenosti prostřednictvím rozsáhlých cvičení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *