Mikrovlnné trouby jsou oblíbeným kuchyňským spotřebičem, který umožňuje rychlé a pohodlné ohřívání jídla, a to navíc na menší ploše než klasický sporák. Tento přístroj je také vybaven širokou škálou programů, takže v něm lze nejen ohřívat, ale i vařit. Otázkou však zůstává, zda je takto připravené jídlo pro nás skutečně zdravé. Na toto téma se vyjádřila známá výživová poradkyně.
Nejprve je třeba zdůraznit, že mikrovlnná trouba se obvykle používá pro ohřívání hotových pokrmů. Tyto potraviny jsou často vysoce průmyslově zpracované, s nízkým obsahem živin, ale vysokým podílem tuku, soli nebo cukru. Tyto pokrmy nejsou zdravé, ale to není vinou mikrovlnné trouby – stejnou škodu způsobí i ohřev v klasické troubě.
Setkali jste se s názorem, že jídlo ohřívané v mikrovlnce ztrácí své živiny a je tedy nehodnotné? Kolik pravdy na tom je? Výživová poradkyně Hana Stolinská přiznává, že jeden problém s mikrovlnnou troubou skutečně existuje, ale netýká se samotného přístroje.
„Je mikrovlnná trouba opravdu zlá?“ ptá se odbornice.
„Netuším, proč je mikrovlnná trouba vnímána tak negativně. Je to jen další mýtus, který podporují nesmysly kolující na internetu,“ varuje Stolinská.
Jedinou nevýhodou, kterou zmiňuje, je možnost mírného zhoršení chuti pokrmů, což je ovšem záležitost osobních preferencí. Dalším problémem může být nerovnoměrný ohřev, protože voda v jídle není rovnoměrně rozmístěná, což je důvod, proč mají mikrovlnné trouby otočné talíře. Stolinská přiznává, že sama mikrovlnku běžně používá.
Problém při ohřívání jídla v mikrovlnné troubě ale nespočívá v samotné troubě, nýbrž v nádobách, které používáme.
„Problém je v tom, v čem jídlo ohříváme. Často se používají plastové nádoby, což je naprosto nevhodné!“ upozorňuje výživová poradkyně a doporučuje používat pouze skleněné nebo keramické nádobí, které je k tomu určené.
Hana Stolinská shrnula hlavní fakta o mikrovlnné troubě do několika bodů:
- Mikrovlnná trouba způsobuje vibraci molekul vody, což vytváří teplo.
- Energie fotonů a frekvence záření jsou velmi nízké.
- Jídlo se neozáří, není karcinogenní ani radioaktivní.
- V potravinách probíhají stejné změny jako při jakémkoli jiném tepelném zpracování.
- Při správném používání je mikrovlnná trouba bezpečná.
Uživatelé internetu mají na mikrovlnné trouby různé názory. Někteří je používají a nedají na ně dopustit, zatímco jiní preferují tradiční způsoby ohřevu potravin.