Kuny jsou sice roztomilá zvířátka, ale jejich přítomnost v domácnosti je daleko méně příjemná. Kromě poničených kabelů a izolace vás také čeká nepříjemný hluk, zápach a nepořádek.
Konec nočního klidu
Kuny jsou noční tvorové, takže pravděpodobně zjistíte, že se u vás zabydlely, až když se setmí. Přes den spí a vyhledávají klid a ticho. Jakmile však padne noc, uslyšíte nad hlavou škrábání, dupání a další zvuky.
A pokud se rozhodnete podívat do podkroví, najdete tam výkaly, moč a zbytky potravy. Kuny se živí ptáky, žábami a malými hlodavci, takže jejich pozůstatky, často už rozkládající se, spolu s exkrementy vytvoří prostředí, ve kterém dlouho nevydržíte.
Pokud se kuna rozhodne, že u vás zůstane, začne si připravovat hnízdo. A aby nemusela chodit daleko, použije k tomu izolaci z vaší střechy. Kuny jsou vynikající horolezci a dostanou se dovnitř i skrze malé škvíry.
I když kuny mohou být několik nocí pryč, neznamená to, že se natrvalo odstěhovaly. Mohou se vrátit, protože často obývají několik sousedních podkroví najednou. Takže i když máte pár nocí klid, nemusí to být napořád.
Jak se zbavit kun: využijte jejich smysly
Existuje několik způsobů, jak se kun zbavit. Pokud jeden nefunguje, můžete vyzkoušet další. Kuny nesnášejí hluk, takže můžete použít ultrazvukový odpuzovač, který mění frekvence, aby si na zvuk nezvykly.
Další možností je pustit během dne, kdy chtějí spát, hlasitě rádio. Kuny mají také velmi citlivý čich, který můžete využít proti nim. Nesnášejí zápach chloru, naftalínu nebo levandule. Na trhu jsou k dispozici různé spreje, granule a postřiky, které jsou speciálně vyvinuté k odpuzování kun z obydlí.
Další možností jsou světelné odpuzovače, ideálně se senzorem pohybu, které na kunu nasměrují ostré světlo, jakmile se pohne. V kombinaci s ultrazvukovými signály dlouho neodolá.
Nakonec je důležité zkontrolovat všechny díry a škvíry, kterými by se kuna mohla dostat dovnitř. Tyto otvory můžete zabezpečit například drátěným pletivem, které je jedním z mála materiálů, které kuna nedokáže překousat.