Po úspěšných snahách zaměřených na automobilový průmysl se ochránci životního prostředí nyní obracejí k dalším oblastem, kde by se daly udělat změny. Zdá se, že domácí spotřebiče, které používáme každý den, jsou další na řadě. Jedním z těchto spotřebičů je pračka, bez které si většina z nás nedokáže představit každodenní život. Bohužel, právě pračky a jejich vliv na životní prostředí se dostávají do popředí zájmu.
Problém, který pračky přinášejí
Nejedná se ani tak o samotné pračky, ale o proces praní, který uvolňuje mikroplasty z mnoha syntetických materiálů. Tyto drobné částice se stávají stále větším problémem, protože se hromadí v životním prostředí a existují obavy z jejich dopadu na lidské zdraví. Mikroplasty se dnes řadí mezi hlavní ekologické hrozby, a to z dobrého důvodu – jejich množství v přírodě neustále roste.
Praní některých druhů oblečení uvolňuje do vody velké množství mikroplastů. Tento problém má však řešení, které se začíná prosazovat v některých zemích. Například Francie plánuje od roku 2025 vyžadovat, aby každá nová pračka byla vybavena speciálním filtrem, který zachytí mikroplasty.
Jaké změny nás čekají?
Evropská unie není pozadu a připravuje směrnici, která by měla tyto změny zavést na celém kontinentu. Zavedou se pravidla, která postupně omezí prodej starých praček, pokud nebudou vybaveny požadovaným filtrem. Následovat bude přechodné období, během něhož se očekává, že si lidé budou své pračky sami modernizovat nebo vyměňovat za nové.
Nakonec může dojít až k zákazu používání starých modelů praček, které nezabraňují úniku mikroplastů do odpadních vod. Podobný scénář jsme již viděli například u kotlů s nižší emisní třídou. Výsledkem bude, že mnoho domácností bude muset investovat do nové pračky, což nemusí být pro každého příjemná zpráva.
Na druhou stranu je třeba uznat, že tento krok má svou logiku, protože problém mikroplastů je skutečně vážný. Již nyní existují možnosti, jak vybavit stávající pračku filtrem, což představuje investici v řádu několika tisíc korun.