Česko

Češi přišli na to, jak ochladit byt bez klimatizace: Vyzkoušejte tyto triky

Česko se znovu ocitlo pod vlivem tropických teplot, které svou intenzitou připomínají horké červencové dny. Meteorologové předpovídají, že vlny veder nás budou provázet ještě minimálně týden. Zatímco pro ty, kteří tráví čas u vody, je to skvělá zpráva, obyvatelé městských bytů v rozpálených panelácích to vnímají spíše jako problém.

Jak si ulevit během veder

Vysoké teploty během noci mohou ztížit dýchání a mít negativní dopad na zdraví, zvláště pokud se byt přehřívá. I když klimatizace je častým řešením, existují i jednodušší způsoby, jak ochladit svůj domov. Miloš Dostál, správce několika bytových domů v Praze, doporučuje: „Stačí naplnit kbelík ledem a umístit ho do místnosti. Tento způsob ochladí prostor přirozeně a může být dokonce účinnější než klimatizace, která fouká studený vzduch přímo na člověka.“ Dodává, že ponoření nohou do studené vody okamžitě přináší úlevu.

Přečtěte si také tento zajímavý článek:  Může být máslo skladováno při pokojové teplotě? Co na to říkají odborníci?

Tipy pro domácnosti

Domácí triky na ochlazení často využívají vodu. Dostál zdůrazňuje, že studená voda by měla být vždy po ruce, ať už na opláchnutí rukou nebo obličeje. Ovšem varuje před studenými sprchami: „I když to zní logicky, studená sprcha může způsobit teplotní šok, což tělu neprospívá.“ Pokud se přesto rozhodnete pro studenou sprchu, nechte vodu volně působit na kůži bez tření.

Zlepšení podmínek doma

Další častou chybou je nesprávné větrání: „Mnoho lidí větrá během dne, čímž si paradoxně do bytu vpustí ještě více tepla. Okna by měla být otevřena pouze v noci a brzy ráno, kdy je vzduch chladnější.“ Vhodnou investicí jsou také žaluzie, které dokážou zachytit teplo ještě předtím, než se dostane do místnosti. Pro ty, kteří žaluzie nemají, doporučuje Miloš pověsit mokré plachty nebo ručníky kolem oken, což pomůže snížit teplotu v místnosti.

Přečtěte si také tento zajímavý článek:  Jak si poradit s vlhkými okny a zdmi: jednoduchý trik, který vám pomůže

Na závěr Miloš upozorňuje na používání ventilátorů: „Ventilátory sice rozproudí vzduch, ale mohou také roznášet teplo po místnosti a způsobit nepříjemné nachlazení, i když je venku horko.“

S těmito jednoduchými radami si můžete svůj byt udělat příjemnějším i během největších veder.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *